נתיבים פיננסיים – החזרי מס

מדריכים

תיאום מס הכנסה

מועסקים ביותר ממקום עבודה אחד? זכאים לקבלת קצבה חודשית בנוסף למשכורתכם ממקום העבודה? זה הזמן לדעת הכול על תיאומי מס.

קודם כל בואו נענה על השאלה מהו תיאום מס הכנסה? תיאום מס הכנסה הינו הליך טכני המתנהל אל מול רשויות המס במדינת ישראל והוא מיועד למניעת מקרים בהם העובד/ת יהיו מחויבים בתשלום מס עודף לאורך שנת המס. הליך זה מתנהל במסגרת תיאומי מס לשכיר ועצמאי ואי עריכתו עלולה להוביל לניכוי מס בשיעור של עד 48% מגובה ההכנסה הנוספת של העובד/ת, בין אם מדובר בהכנסה קבועה אותה מרוויח העובד/ת ממקום עבודה נוסף למקום עבודתו העיקרי ובין אם מדובר בהכנסה זמנית ואף חד פעמית אותה הרוויח העובד/ת לאורך שנת המס. כמו כן, תיאומי מס הכנסה מיועדים לכל אותם מקרים בהם בנוסף להכנסה הקבועה של העובד/ת הוא זכאי לקבלת קצבה חודשית מהמוסד לביטוח לאומי.

חשוב לדעת: החל משנת 2017, סכומי כסף אשר הופרשו לרכיב פיצויים העולים על משכורתו החודשית של העובד ו/או על סך כולל של 32 אלף שקלים בשנה (הנמוך מבין השניים), יזקפו הכנסה נוספת של העובד בעת מועד הפקדתם והעובד יידרש לתשלום מס הכנסה בגינם ולכן קיימת חשיבות במקרים אלו להגיש בקשת תיאום מס פיצוי פיטורין במקרים אלו.

ההליך הפורמלי של תיאומי מס הכנסה

הליך תיאום המס מתנהל באמצעות הגשת בקשה לתיאום מס וזאת באמצעות טופס המכונה טופס 116. את הטופס יש להגיש לפקיד השומה באזור בו אתם מתגוררים וכיום ניתן להגישו במספר דרכים שונות: הגשת הטופס ישירות דרך המעסיק הישיר (כאשר הכוונה למעסיק העיקרי ולכן קיימת דרישה להצגת תלוש שכר המוענק לכם ממקום העבודה השני), הגשת טופס באמצעות מייצג כגון רואה חשבון או יועץ מס והגשת טופס מקוון לבקשת תיאום מס הכנסה באמצעות אתר האינטרנט של רשות המיסים. בנוסף למילוי הטופס, תדרשו להציג מסמכים נוספים היכולים לאמת את הפרטים אותם מסרתם בטופס, לרבות, תלושי שכר ו/או קצבאות להן אתם זכאים, מסמכים המעידים על קבלת תשלומים שונים לאורך שנת המס ומסמכים נוספים בהתאם לדרישות פקיד השומה המטפל בבקשתכם עבור תיאומי מס.

על מנת להימנע מדרישת תשלום מס עודף לאורך שנת המס, אנו ממליצים לכם להגיש את הבקשה לתיאום מס בתחילת שנת המס, כאשר הבקשה חייבת להיות מוגשת לכל שנת מס בנפרד. במידה ואיחרתם במועד הגשת הבקשה, תוכלו לקבל בחזרה את כספי התשלום העודף באמצעות הגשת בקשה להחזר מס.

זכרו: ללא תיאום מס הכנסה אתם עלולים להידרש לתשלום מס של עד 48% מגובה הכנסותיכם בגין עבודה שניה ולכן חשוב להקפיד על הגשת הבקשה במועד וכך לא תחויבו בתשלומי מס עודף גבוהים. בעת מילוי טופס הבקשה, חשוב לעקוב אחר כל הנחיות המופיעות בטופס ולציין את מקומות העבודה השונים ו/או סוגי הקצבאות להן אתם זכאים על פי סדר יורד, כלומר, מההכנסה העיקרית אל ההכנסה המשנית.

תיאום מס לשכירים

 

צפו גם בחיפושים פופולאריים: תיאום מס באינטרנט / תיאום מס טופס / תיאום מס לשכירים / אישור תיאום מס